Dnevni centar za djecu i porodicu u Nikšiću, nevladine organizacije Defendologija, jedini je servis u Crnoj Gori koji se bavi djecom koja prosjače ili su u riziku da postanu djeca ulice. Koliko je taj problem izražen svjedoče i podaci. Usluge njihovog Dnevnog centra trenutno koristi 205 djece, a direktno rade sa 77 porodice.
„Dnevni centar nudi veliki broj usluga i obezbjeđuje ostvarivanje prava djeci izloženoj raznim vidovima radne eksploatacije, nekom drugom vidu eksploatacije i djeci koja su u riziku da postanu djeca ulice. Korisnici Dnevnog centra su pripadnici RE populacije pa su aktivnosti usmjerene na poboljšanje njihovog ugroženog načina života koji im onemogućava zdrav i normalan razvoj. Predviđeni model formiran za djecu koja žive i rade na ulici, kao i djecu koja su u potencijalnom riziku da to postanu, omogućava da oni kvalitetnije provode svoje vrijeme, kroz povećanje svijesti o faktorima rizika, jačanje svijesti i osjećaja pripadnosti porodici, kako kod same ciljne grupe, tako i kod predstavnika relevantnih subjekata“.
Podrška i osnaživanje
Kroz svoj rad, obezbjeđujemo i bolji pristup uslugama kojima je cilj zaštita prava djece, posebno onih koji žive i rade na ulici, kao i djece koja su u potencijalnom riziku od problema prosjačenja i sukoba sa zakonom.
Cilj postojanja Dnevnog centra je poboljšanje socijalnog položaja njihovih korisnika kroz obezbjeđivanje usluga materijalne pomoći, kuvanog obroka, kao i usluge tuširanja, kupanja, pranja i sušenja veša.
Pored brige o zadovoljavanju osnovih egzistencijalnih potreba tim Dnevnog centra radi direktno sa korisnicima i njihovim porodicama, pa se najvažnije metode rada ostvaruju kroz realizaciju različitih radionica (edukativnih, kreativnih, rekreativnih, Heart-učenje i iscjeljenje kroz umjetnost). U Dnevnom centru se takođe sporovode akreditovani programi i to ECCD (program usmjeren na rani rast i razvoj djece), SEU (razvoj socioemocionalnih kompetencija djece), i PPP program (program podrške porodici) koji ima osnaživanje porodica i pomoć u jačanju roditeljske rezilijentnosti, povezanosti sa širom socijalnom zajednicom, te razvoj roditeljskih kompetencija.
„Sprovodi se i program pozitivne discipline koji je namjenjen roditeljima djece svih uzrasta koji se bavi uobičajenim problemima koja se javljaju u periodu od rođenja do kraja adolsecencije i koji pomaže pripremi suočavanja sa životnim izazovima roditelja i rješavanja istih, te program iscjeljenja i obrazovanja kroz umjetnost (HEART) predstavlja pristup koji se temelji na umjetnosti, a koji ima za cilj pružanje psihosocijalne podrške djeci koja su u ozbiljnom ili hroničnom stresu“.